Kreativna likovna radionica za djecu, mlade i odrasle

 

U tijeku su upisi na KREATIVNU LIKOVNU RADIONICU koja će se održavati u prostoru Centra za obrazovanje i kulturu AKADEMIJA Čapljina.

 

Kreativna likovna radionica koju vode Jelena i Trpimir Grgić pruža prostor za umjetničko izražavanje i razvoj kreativnih vještina kod sudionika svih uzrasta. Radionica je namijenjena svima koji žele razviti svoje slikarske, crtačke, kiparske i druge vizualne vještine kroz različite tehnike poput akvarela, akrila na platnu, crtanja olovkom, flomastera, pastela, kolaža, mozaika, gline, glinamola, papir plastike itd.

 

Sudionici su potaknuti da slobodno eksperimentiraju bojama, oblicima i materijalima, dok voditelji pružaju stručno vodstvo i savjete. Program je prilagođen različitim razinama znanja, pa je pogodan za početnike, kao i za one koji već imaju određeno iskustvo u umjetnosti. Cilj nije samo tehničko usavršavanje, već i poticaj mašte, kreativnosti i samopouzdanja kroz umjetnički proces.

 

Atmosfera je opuštena i motivirajuća, s posebnim naglaskom na zajedništvo i međusobnu podršku.

 

Radionica često uključuje teme vezane uz umjetničku teoriju, diskusije o umjetnosti, te završava izložbom radova sudionika, gdje polaznici predstavljaju svoja djela široj publici.

 

Radionice će se održavati jednom tjedno u trajanju od dva školska sata. Cijena je – 70 KM mjesečno. Sav potreban materijal je uključen u cijenu. Broj mjesta je ograničen.

 

Sve informacije možete dobiti na broj:

 

063 440 086

 

 

Tečaj engleskoj jezika uz sjajan popust

 

Ugrabi priliku za sebe ili svog školarca uz sjajan popust do kraja godine jer prijave su u tijeku cijeli mjesec za instrukcije i tečaj engleskog jezika u Centru za obrazovanje i kulturu AKADEMIJA Čapljina.

 

Bilo da su vam potrebne 1na1 instrukcije, učenje u paru ili preferiraš učenje u grupi, kontaktirajte našu profesoricu Draganu na broj:

 

063 051 857

 

ili zapratite Instagram profil @tecajengleskogcapljina

 

da budete u toku sa svim novostima i informacijama.

 

 

 

FOTO | Hercegovački ćupter dobio priznanje

 

Zahvaljujući predanom radu Društva „ANTE“ Tepčići-Čitluk, na čelu s predsjednikom Mariom Dokom i drugim entuzijastima, tradicionalna slastica
ćupter dobio je svoj zaštitni znak i 19. 8. 2024. upisan je u Registar Zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP) pod nazivom HERCEGOVAČKI ĆUPTER u Agenciji za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine (Razred 1.6. Voće, povrće i žitarice, u prirodnom stanju ili prerađeni; Broj datoteke: UP-1-02-2-28-7/23).

 

 

Na taj način učinjen je veliki iskorak u budućem vrednovanju ove tradicionalne slastice. Društvo „ANTE“ Tepčići već je vrlo uspješno organiziralo pet sajmova ćuptera, a ove godine organizira i 6. Sajam ćuptera na Tepčićima 12. studenog.

 

Dana 12. 9. 2024. predsjednik Društva „ANTE“, u pratnji gosp. Antonia Šajna, preuzeo je u Mostaru u Uredu Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine certifikat s oznakom kojim se potvrđuje registracija HERCEGOVAČKOG ĆUPTERA, kojega potpisuje direktor dr. sc. Džemil Hajrić.

 

 

Certifikat s oznakom za HERCEGOVAČKI ĆUPTER predsjedniku Društva „ANTE“ Tepčići gosp. Mariu Doki uručio je direktor Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine dr. sc. Džemil Hajrić.

 

U protokolu su također sudjelovali Maida Mujkić, dr.vet.med. – stručni savjetnik za koordinaciju s mjerodavnim organima, dr.sc. Dragan Brenjo – šef Odsjeka za certifikaciju i označavanje hrane i gosp. Antonio Šajn, proizvođač ćuptera. (fmv)

 

 

Bratovština sv. Nikole Tavelića na Buni proslavlja 600 godina od rođenja kraljice Katarine Kosače Kotromanić

 

U organizaciji Bratovštine sv. Nikole Tavelića na Buni kod Mostara i ove će godine u sklopu manifestacije “LIJEPA LI SI…” biti upriličen “DAN KRALJICE KATARINE”. Ove godine obilježava se 600 godina od rođenja kraljice Katarine Kotromanić Kosača (1424. – 2024.) i na razne se načine obilježava ovaj veliki jubilej. I Bratovština daje svoj doprinos ovoj velikoj obljetnici i znamenitoj kraljici Katarini, koja je rodom iz Blagaja. Roman “Kraljica Katarina Kotromanić Kosača”, autora dr. Danka Lupija, koji se uz svoj profesionalni doktorski poziv bavi i pisanjem. Iza njega je već nekoliko objavljenih književnih djela.

 

Roman “Kraljica Katarina Kotromanić Kosača” spoj je povijesnih činjenica, autorove imaginacije i fikcije. Na jednostavan ali izrazito topal način autor oslikava kraljicu Katarinu, njezino vrijeme, ljude i događaje te čitatelju približava osobu i lik kraljice Katarine. Čitatelj se može uživjeti i suživjeti, sve do suza, s kraljicom i njezinom životnom pričom. Ovo je emotivna priča o jednoj ženi, kraljici i majci, hrabroj, ponosnoj i ustrajnoj na putu do konačnog cilja, do slobode svoje djece i svoga kraljevstva. Nije odustajala od svojih nastojanja premda nije postigla sve što je i kako je željela. U liku kraljice Katarine zrcali se životna sudbina ne samo jedne žene i majke, nego tolikih drugih kako onoga vremena tako sve do naših dana. Sudbina njezina Naroda i njezina Kraljevstva nastavila je i dalje kroz stoljeća neizvjesnosti i stradanja.

 

Uz predstavljanje romana “Kraljica Katarina Kotromanić Kosača”“, o kojem će govoriti predstavljači i sam autor, bit će upriličen i bogat glazbeni program u kojem će sudjelovati klapa “Katarina” s Bune, a koja djeluje pri Bratovštini, te mladi glazbenici s područja Mostara. Također, program će dodatno uveličati glumica Ivana Petrović iz Tuzle.

 

“Dan kraljice Katarine” bit će upriličen u Centru “Sv. Nikola Tavelić” na Buni u nedjelju 27. listopada 2024. godine s početkom u 19 sati. Ulaz je slobodan.

 

 

Najavljujemo jubilarni 25. “Čapljina FEST”

 

Ovogodišnji 25. jubilarni festival suvremene duhovne glazbe “Čapljina FEST” održat će se 20. studenog (srijeda) u 19 sati u velikoj dvorani hotela “President” u Čapljini.

 

Riječ je o prvom ovakvom festivalu u Hercegovini.

 

Očekuje nas puno lijepe duhovne glazbe, novih i starih pjesama s dosadašnjih festivala, kao i drugih duhovnih uspješnica.

 

Ulaz je slobodan za sve.

 

 

Prijavite se za volontiranje na proslavi blagdana sv. Franje

 

Franjevački samostan Čapljina, Župa sv. Franje Asiškog Čapljina, Centar za obrazovanje i kulturu AKADEMIJA Čapljina te Udruga katoličkih vjernika Hercegovine “Mir i dobro” Čapljina organiziraju manifestaciju “Dani svetog Franje u Čapljini – 2024.”.

 

Naš bogat program svake godine je podržan od strane velikog broja volontera.

 

I ove godine, svi oni koji žele volontirati na dan proslave blagdana svetog Franje Asiškog mogu se prijaviti u Župnom uredu sv. Franje Asiškog u Čapljini ili putem broja mobitela 063 321 893.

 

 

 

Hercegovački ćupter dobio oznaku zemljopisnog podrijetla

 

U utorak, 27. kolovoza 2024. godine na e-mail adresu Društva “ANTE“ Tepčići — Čitluk iz Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine (FSA BIH) stigla je sljedeća obavijest:

 

Poštovani,

Obavještavamo vas da je po vašem zahtjevu, a na osnovu prijedloga Komisije za registraciju oznaka porijekla, oznaka geografskog porijekla i dodjelu oznaka garantirano tradicionalnog specijaliteta prehrambenih proizvoda u Bosni i Hercegovini, direktor Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine donio rješenje kojim se registriraju sljedeći prehrambeni proizvodi:

  1. Repovački sir – zaštićenom oznakom porijekla (ZOP), podnosilac zahtjeva:
    UG za proizvodnju mlijeka i mesa “Farmer”, Konjic;
  2. Hercegovački ćupter – zaštićenom oznakom geografskog porijekla (ZOGP),
    podnosilac zahtjeva: Društvo “Ante” Tepčići, Čitluk;
  3. Semberski kupus – zaštićenom oznakom geografskog porijekla (ZOGP),
    podnosilac zahtjeva: UPP “Semberski kupus” Bijeljina;
  4. Fojnički krumpir – zaštićenom oznakom geografskog porijekla (ZOGP),
    podnosilac zahtjeva: Udruženje poljoprivrednika općine Fojnica;
  5. Ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine – zaštićenom oznakom porijekla (ZOP), podnosilac zahtjeva: Hercegovačka udruga uljara i maslinara, Mostar.

 

Vizija profesora Jure Belje

 

Društvo “ANTE” Tepčići registrirano je 2019. godine i te iste godine započelo je aktivnost “SAJAM ĆUPTERA”. Prvi Sajam ćuptera održan je 8. 11. 2019. godine u prostorijama na dvije lokacije: crkva sv. Ante Padovanskog Ploče-Tepčići (molitveni program) i Dom na Dobrom Selu (sajamski program). Nakon toga sajmovi ćuptera održavani su svih ostalih godina na Tepčićima.

 

Zanimljivo je, ali ni na koji način nije bilo koordinirano, da je te iste 2019. godine profesor Jure Beljo u sklopu manifestacije Dani berbe grožđa u Brotnju (Čitluk) objavio članak o ćupteru
(vidi: https://dbg.ba/wp-content/uploads/2019/09/DBG_2019.pdf). U tom članku on navodi sljedeće:

 

“Došlo je vrijeme da se pokrene inicijativa za zaštitu hercegovačkog ćuptera. Oznake podrijetla koriste se za obilježavanje prirodnih, poljoprivrednih, industrijskih, obrtničkih i proizvoda domaće radinosti. Zaštitom zemljopisnog podrijetla zaštićuje se oznaka izvornosti, a zaštita je regulirana i europskim uredbama. EU je još 1992. godine uvela sustav namijenjen zaštiti i promicanju tradicionalnih i regionalnih prehrambenih proizvoda. Cilj toga bila je zaštita određenih vrsta poljoprivrednih proizvoda. Nakon zaštite ti su proizvodi dobili veću dodanu vrijednost na tržištu čime proizvođači ostvaruju povećani dohodak. Kada bi se zaštitilo zemljopisno podrijetlo ćuptera i on bi mogao biti veoma dobar tržišni proizvod jer bi to na tržištu bio ekskluzivni poljoprivredno-prehrambeni proizvod. Kada se uz to istakne da je ćupter prirodni proizvod bez ikakvih umjetnih dodataka, što je danas u vrijeme sve veće potražnje za ekološki prihvatljivom hranom itekako važno, mogla bi ova naša slastica biti veoma dobro prihvaćena na tržištu.”

 

Od ideje do projekta

 

Evo, od tada je prošlo pet godina i s ponosom možemo reći da je ĆUPTER dobio svoj “rodni list“, svoju “putovnicu”. Podnosilac zahtjeva je Društvo “ANTE” Tepčići — Čitluk a puni naziv proizvoda sa zaštićenom oznakom geografskog porijekla (ZOGP) je ,HERCEGOVAČKI ĆUPTER“.

 

Zahvaljujući upornom i predanom radu gosp. Maria Doke, predsjednika Društva, gosp. Antoniu Šajnu, prof.dr.sc. Juri Belji i svim ostalima uključenim u ovaj postupak, ćupter izlazi iz svoje anonimnosti i postaje brendirani proizvod.

 

Veliki je to poticaj za novi zamah oko organizacije 6. SAJMA ĆUPTERA koji će se ove godine u organizaciji Društva ,ANTE“ Tepčići upriličiti na
Tepčićima 12. 11. (utorak). Društvo sv. Ante Tepčići je već do sada puno učinilo na promociji ćuptera. Međutim, s ovim novim iskorakom nadamo se još veličanstvenijem događaju u kojega želimo uključiti što više proizvođača i izlagača ćuptera iz Hercegovine ali i iz drugih država, te privući što veći broj posjetitelja.