Kod fratara u Čapljini kroz došašće 2021.

 

Pod našom organizacijom očekuje vas bogat glazbeni program ovoga došašća.

 

Program će započeti 3. 12. 2021. godine i trajat će do 8. 12. 2021. godine.

 

Raspored glazbenih događaja:

 

– 3. 12. 2021. godine u 19 sati koncert pijanista Stipe Iličića u crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini

– od 3. do 5. 12. 2021. godine masterclass ARDEA – ADVENT 2021. s profesorom Bartolomejom Stankovićem

– 5. 12. 2021. godine u 19 sati zajednički koncert profesora Bartolomeja Stankovića i mladih pijanista u crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini

– 8. 12. 2021. godine u 18 sati koncert ansambla za komornu glazbu “Trebižat” u crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini

 

Ulaz je slobodan.

 

Svi ste dobrodošli.

 

 

Najavljujemo ARDEA – ADVENT 2021.

 

Pod našom organizacijom ove godine održavamo ARDEA – ADVENT 2021..

 

U crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini ugostit ćemo profesore i polaznike glasovira. Polaznici će pohađati masterclass ARDEA – ADVENT 2021. od 03. do 05. 12. 2021. godine te će zajedno s profesorom Bartolomejom Stankovićem zajedno nastupiti na koncertu 05. 12. 2021. godine.

 

Za vrijeme ARDEA – ADVENT 2021. održat ćemo dva koncerta:

 

– 03. 12. s početkom u 19 sati u crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini koncert će održati Stipe Iličić,

– 05. 12. s početkom u 19 sati u crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini koncert će održati profesor Bartolomej Stanković i polaznici masterclassa.

 

Ulaz je slobodan.

 

Svi ste dobrodošli.

 

 

U nedjelju plesna predstava “Čarobnjak iz Oza”

 

U čapljinsko kino “Mogorjelo” stiže plesna predstava “Čarobnjak iz Oza”.

 

Plesna predstava će se održati 28. 11. 2021. godine (nedjelja) s početkom u 18 sati.

 

Plesnu predstavu izvode glumci i plesači plesnog kluba “Erigo-D”.

 

Ulaznicu po cijeni od 5 KM možete rezervirati na broj telefona:

 

063/475-868

 

Dođite i uživajte u jedinstvenoj plesnoj predstavi.

 

 

Plesne radionice argentinskog tanga

 

U petak 26. 11.2021. godine, s početkom od 20.45 h, u prostorijama COK “Akademija” Čapljina, Galerija “TAU”, održat će se za sve zainteresirane osobe plesne radionice argentinskog tanga.

 

Pozivamo sve koji su zainteresirani da dođu i nauče nešto iz bogatog asortimana instruktora, Valentin DeVasco, rođen i odrastao u južnoj Americi, država Peru.

 

Povijest osobnog tango narativa za Valentina počinje već od 19 godine života. Braća i sestre su se prijavile na tjedne radionice klasičnog dvoranskog tanga u Quito, Ekvadoru i usprkos činjenici da je plesni instruktor učio u Buenos Airesu, napredak je bio jako spor.

 

“Nismo bili spremni da plešemo na milongi odmah, neko tek nakon 10-ak mjeseci. Osjećaj povezanosti između nas je rastao i počeli smo sami održavati naše mjesečne treninge. To je bilo ono zbog čega zaglavimo u tangu, osjećaj pripadnosti zajednici.”

 

Nakon toga, Valentino je učio kod Luisa, tango instruktora, u svome rodnome gradu, Lima, država Peru.

 

“Naučio sam sasvim drugačiji vid tanga, i to tanga koji se pleše na ulicama i provincijama Argentine. Tijelo mi se opustilo kada sam uvidio da tango ne zahtijeva ukočenost i formalnosti. Sve je bilo u vezi konekcije i ples mi je poprimio osjećaj “barrio” susjedstva.”

 

U konačnici, zbog Valentinovog interesa za argentinskim tangom, put ga je odveo u Buenos Aires, gdje je pohađao sate kod Dane Frigoli, stilski smjer tango Nuevo, koja je dio DNI grupe darovitih plesača- svi su učitelji na svoj osebujan način.

 

Valentino dodaje kako su milonge bile prepune i znojne, ali su pokazivale izuzetnu kreativnost plesača na plesnom podiju. Kroz svoju naobrazbu izdvaja osobitu povezanost s elektro tangom, naglaskom na otkucaje, koji su mu dozvoljavali otplesati fascinantne plesne izričaje na plesnom podiju.

 

Usporedo s putovanjem, Valentino je imao priliku proputovati brojne gradove i nazočiti u fantastičnim milongama u Seattle, Berlinu, New Delhi, Los Angelesu, Cluj – Napoca.

 

“Bilo mi je izuzetno zadovoljstvo da surađujem s lokalnim školama i organiziram radionice u Mongoliji i Rusiji, gdje sam zahvaljujući odličnim učenicima spoznao da ne treba 10-ak mjeseci da se propleše argentinski tango. ”

 

Za kraj, Valentino dodaje:

 

“Namjera mi je da koristim svoju jedinstvenu metodu poučavanja kako bi proširio moju strast za kulturalnom izloženošću u Bosni i Hercegovini, kroz iscjeljujuću magičnost plesa.”

 

Više o samom eventu na:

 

https://www.facebook.com/events/422157119614834/

 

 

15. “Sajam vina” Buna-Mostar

 

Bratovština sv. Nikole Tavelića – Buna organizira 15. “Sajam vina”.

 

15. “Sajam vina” održat će se 14. 12. 2021. godine (utorak) s početkom u 18:00 sati.

 

“Sajam vina” održat će se u Svetištu sv. Nikole Tavelića – Buna.

 

Prijave za sajam i dodatne informacije možete dobiti pozivom na broj:

 

063 791 447

 

FOTO, VIDEO | Ne boj se!

 

Sinoć je na Trgu kralja Tomislava upriličeno paljenje svijeća i molitva za sve one koji pate u ovim vremenima podijele.

 

Bog je svojim vjernim slugama obećao:

 

“Ne boj se jer ja sam s tobom!”

 

Ne bojmo se ničega jer nismo sami, naš Bog je uvijek s nama, On vidi što nam se događa, On čuje naše molitve!

 

 

FOTO, VIDEO | U Galeriji “TAU” održana tribina “Istraživanja Đure Baslera i važnost i specifičnosti Gabele kao nekoć najvećeg trgovišta Bosanskog kraljevstva i Humske zemlje”

 

Večeras je u prostoru naše Galerije “TAU” magistar povijesti i arheologije Ivan Prce održao tribinu “Istraživanja Đure Baslera i važnost i specifičnosti Gabele kao nekoć najvećeg trgovišta Bosanskog kraljevstva i Humske zemlje”.

 

Tribina je bila koncipirana u dvi jedinice. U prvoj jedinici govorilo se o jednom od najvećih bosanskohercegovačkih arheologa Đuri Basleru a druga jedinica bila je posvećena Gabeli ( tal. gabella) – carina) kao jednom od najvažnijih trgovišta srednjeg vijeka.

 

Tribina je održana u suradnji s Centrom za obrazovanje i kulturu “AKADEMIJA” Čapljina i uz doprinos novoosnovane čapljinske udruge za povijest, ekologiju, turizam i kulturu – “PETKA Perunika” a održavanje tribine podržao je grad Čapljina – ured gradonačelnika, stomatološka ordinacija “dr. Boris Bukvić”, krojački salon “Igla” i uz lektorstvo i dizajna Marije Bukovac.

 

Snimku cijele tribine pogledajte na Hercegovačkom portalu.

 

Predavanje na temu “Rodno-zasnovano nasilje – prepoznavanje i mehanizmi zaštite”

 

Udruženje “Novi put” vas poziva na predavanje i diskusiju na temu “Rodno-zasnovano nasilje – prepoznavanje i mehanizmi zaštite”, koje će se održati 17. 11. 2021. godine u našim prostorijama.

 

Ovo predavanje se organizira u okviru projekta “Sprečavanje rodno-zasnovanog nasilja u Hercegovačko-neretvanskoj županiji i Zapadno-hercegovačkoj županiji“, koji se realizira uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

 

Tijekom diskusije razgovarat ćemo o prevladavajućim oblicima rodno-zasnovanog nasilja, načinima identifikacije i mehanizmima zaštite te iskustvima iz prakse u radu sa žrtvama.

 

Za sudjelovanje na ovoj radionici prijavite se OVDJE.

 

 

Najavljujemo tribinu “Istraživanja Đure Baslera i važnost i specifičnosti Gabele kao nekoć najvećeg trgovišta Bosanskog kraljevstva i Humske zemlje”

 

Četvrta, pretposljednja znanstveno-edukativna tribina u nizu predavanja na teme čapljinske kulturno-povijesne baštine, održat će se 10. studenoga u prostorijama galerije “Tau” (stara pošta) u 19:00 sati, pod naslovom “Istraživanja Đure Baslera i važnost i specifičnosti Gabele kao nekoć najvećeg trgovišta Bosanskog kraljevstva i Humske zemlje”.

 

Predavanje je koncipirano u dvije jedinice, od kojih je prva o životu i djelu jednog od najvećih bosanskohercegovačkih arheologa Đure Baslera. Predstavljanje njegova lika i djela je ne samo dužnost nego i potreba, zbog njegovih brojnih istraživanja, pedagoškog rada i lobiranja Bosne i Hercegovine na brojnim mjestima inozemstva.
Drugo, glavno poglavlje govori o značaju stare Drijeve. Naše najveće i najvažnije trgovište srednjeg vijeka bilo je izvorom nesuglasica, prijepora i sukoba, dragulj Humske zemlje i države dinastije Kotromanića, jedan od bisera kralja Hrvatske i Mađarske (Ludovika I. Velikog), trgovaca – upravitelja Dubrovačke Republike, te naposljetku Mletačke Republike i Osmanskog Carstva. Ispočetka samo trgovište, potom grad, jedno vrijeme središte biskupije, kapetanije, kadiluka i Neretvanske krajine, nekoć dio mletačke Dalmacije a potom iznova dio Hercegovine – sve je to bila današnja Gabela. Pored trgovišta, prikazat će se dio povijesti našeg područja i veliki utjecaji koji su Dubrovčani imali, uloga hajduka i ponešto o kamenim spavačima – stećcima. Također, neizostavan dio su fortifikacije stare Gabele, sakralni objekti, kao i uzroci brojnih mitova koji se vežu uz gabelsko područje.

 

Stoga, pozivamo vas na večer arheologije i povijesti, večer prisjećanja na nekoć slavne dane našeg dragulja Gabele. Kao i ranije, tribinu će voditi magistar arheologije i povijesti Ivan Prce u suradnji s Centrom za obrazovanje i kulturu “Akademija” i uz doprinos novoosnovane čapljinske udruge za povijest, ekologiju, turizam i kulturu – “PETKA Perunika”, koja također daje potporu znanstvenom radu na području grada Čapljine.

 

Kao i dosad, glavni pokrovitelj je Ured gradonačelnika grada Čapljine – dr. Smiljan Vidić, uz čiju je veliku podršku omogućena realizacija ovih istraživanja i tribina u sklopu projekta predstavljanja povijesti, kulture i tradicije naše Čapljine.

 

Pozivamo sve učenike, studente, nastavnike, turističke djelatnike, kao i sve ostale zainteresirane za povijesnu tematiku, da iskoriste priliku i poslušaju ovo jedinstveno multimedijsko predavanje, uz najavu o skorom izlasku prve knjige o povijesti Čapljine i čapljinskog kraja. Na kraju programa možete slobodno postavljati pitanja ukoliko vas zanima nešto više o Gabeli i okolici.

 

Ulaz je slobodan!

 

 

Započinju radovi na proširenju groblja sv. Franje Asiškog u Čapljini

 

Uskoro počinju radovi na proširenju gradskog groblja sv. Franje Asiškog u Čapljini.

 

Od danas (srijeda, 03. 11. 2021. godine) u župnom uredu Župe svetog Franje Asiškog u Čapljini mogu se popuniti prijavnice za grobna mjesta i saznati ostali detalji i potrebne informacije.

 

Radove će izvoditi Zdenko Vego, projektant koji je izgradio i obnovio novu kapelicu u groblju Sv. Franje u Čapljini.