FOTO, VIDEO | Upriličen koncert klasične glazbe s Evgenijom Epshtein i Marijanom Đuzelom

Vrhunski glazbenici sa svjetskom karijerom, Evgenija Epshtein i Marijan Đuzel održali su večeras koncert klasične glazbe u crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini pod našom organizacijom.

Ovaj koncert je dio manifestacije “Dani sjećanja – Čapljina 2020.”, a sjećanje kroz glazbu upriličili su Evgenija Epshtein na violini i Marijan Đuzel na klaviru.

Program koncerta bio je sljedeći:

L. van Beethoven: Sonata za violinu i klavir br. 1 u D-duru, op. 12 br. 1

  1. Allegro con brio
  2. Tema con Variazioni, Andante con moto
  3. Rondo, Allegro

L. Spohr: Iz “6 Salonskih komada”, op. 135
Mazurka
Scherzo

E. Grieg: Sonata za violinu i klavir br. 2 u G-duru, op. 13

  1. Lento doloroso, Allegro vivace
  2. Allegretto tranquillo
  3. Allegro animato

Evgenija Epshtein je rođena u Rusiji gdje je i započela studij violine sa šest godina i završila Gimnaziju za darovane glazbenike s Vladimirom Milshteinom. Trenutno je docentica Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, profesorica violinističke i komorne glazbe te ljetne škole “Ljeto Con Spirito” u Trogiru.

Marijan Đuzel je našoj publici poznat od ranije. Ovaj Imoćanin trenutno studira klavir (koncertni izvođački smjer) na Kraljevskom konzervatoriju u Bruxellesu u klasi uglednog pijanista Aleksandra Madžara.

Više fotografija s večerašnjeg koncerta kao i videozapis pogledajte na našoj Facebook stranici.

U ponedjeljak koncert klasične glazbe s Evgenijom Epshtein i Marijanom Đuzelom

Manifestaciju “Dani sjećanja – Čapljina 2020.” nastavljamo koncertom klasične glazbe.

Na koncertu će nastupiti vrsni majstori klavira i violine. Na klaviru će nastupiti nama već dobro poznati pijanist Marijan Đuzel a na violini Evgenija Epshtein.

Ugledna i priznata profesorica violine Evgenija Epshtein je već bila kod nas u sklopu Zimske škole violine. Na tom seminaru sudjelovalo je 10 polaznika iz Bosne i Hercegovine, različitih kategorija (osnovna i srednja glazbena škola te muzička akademija).

Marijan Đuzel nam se već predstavio što solističkim koncertima što kao predavač na Međunarodnom seminaru klasične glazbe ARDEA koji se održava pod našom organizacijom.

Koncert će se održati u ponedjeljak, 24. 02. 2020. godine u crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini s početkom u 19 sati.

Svi ste pozvani, a ulaz je slobodan!

FOTO, VIDEO | Uređen zid oko crkve svetog Franje Asiškog u Čapljini

Čapljinski franjevci sa svojim pukom nastavili su uređivanje dvorišta oko crkve svetog Franje Asiškog u Čapljini.

Radovi se nadovezuju na one završene u srpnju 2019. godine, kada je popločano dvorište uz crkvu a na tom novouređenom prostoru održan je i jubilarni 20. ČAPLJINA fest.

Početkom ove godine krenuli smo i u obnovu zida oko crkve svetog Franje Asiškog u Čapljini, a prvi dio radova priveden je kraju.

Tijek radova možete pogledati u našoj fotogaleriji i videozapisu na Facebook stranici.

FOTO, VIDEO | Kroz linoreze i stihove predstavljen lik i djelo fra Didaka Buntića

Čovjek traje onoliko koliko sjećanje na njega traje, sjećanje traje onoliko koliko ga se uz spomeničke forme obogaćuje, hrani i održava. Tako sjećanje na najvećeg sina Hercegovine, fra Didaka Buntića traje još i danas. Tim povodom, u organizaciji Centra za obrazovanje i kulturu Akademija Čapljina u sklopu manifestacije “Dani sjećanja – Čapljina 2020.” predstavljena je grafičko-pjesnička mapa “Fra Didak Buntić – Herojsko djelo hercegovačkog fratra u jeku Prvog svjetskog rata”.

Na početku predstavljanja grafičko-pjesničke mape “Fra Didak Buntić – Herojsko djelo hercegovačkog fratra u jeku Prvog svjetskog rata” ispred organizatora okupljenima se obratio fra Mile Vlašić: “Manifestaciju “Dani sjećanja” obilježavamo iz godine u godinu, na Širokom Brijegu na jedan način, u Čapljini na drugi način. Večeras povezujemo i Široki Brijeg i Čapljinu kroz ovaj događaj koji je opet vezan uz sjećanje na jednoga velikana Hercegovine – fra Didaka Buntića. Fra Didak Buntić je nadišao granice i vremena i prostora, i zato ne samo u Hercegovini već i izvan Hercegovine pokušava se nadahnjujući na liku i djelu, na radu i osobnosti ovog čovjeka tražiti zamah za ovo naše vrijeme. Kada ej netko mogao u teškim vremenima činiti velika djela zašto ne bismo mi u vremenima koja su isto zahtjevna ali kud ikamo tehnički jednostavnija, bogatija i brojnije su mogućnosti.”

Najslavniji hercegovački franjevac fra Didak Buntić ostavio je dubok trak za svoga života. U godinama gladi i Prvog svjetskog rata fra Didak Buntić je spasio oko sedamnaest tisuća hercegovačke djece od smrti odvevši ih s ovog krša u plodorodnu Slavoniju. Također fra Didak Buntić je ostavio veliki trag i u opismenjavanju ljudi s područja Hercegovine.

Inspirirano time, u Dubrovniku se rodila ideja o stvaranju ove grafičko-pjesničke mape. Dubrovčanin, majstor linoreza Lukša Peko uradio je linoreze koje sadrži ova mapa a lirski tekst koji se u naš um usijeca poput slika kao da pred očima imamo prizor fra Didaka Buntića autorstvo su fra Vendelina Karačića.

O cijelom programu su govorili osobe vezane uz ovu poeziju ali i umjetničku postavku, a večer je otvorena uz skladbu “Ave Maria” koju je skladao Franz Schubert, a večeras su je izveli profesorica Marija Bukovac (klavir) i profesor Neven Dragičević.

Ulomak s predstavljanja grafičko-pjesničke mape o kojoj govori Dragan Marijanović pogledajte na našoj Facebook stranici.

FOTO, VIDEO | Održano predavanje o karcinomu dojke u Galeriji “TAU”

U sklopu manifestacije “Dani sjećanja 2020. Čapljina” a povodom Svjetskog dana bolesnika u Galeriji “TAU” održano je edukacijsko predavanje.

Predavanje o zdravlju, točnije o karcinomu dojke održale predsjednica Udruge “Novi pogled” Maja Memić i profesorica Tanja Goluža, koje su i same primjeri žena s dijagnozom ove zloćudne bolesti.

Prije edukacijskog predavanja koje je održala profesorica Tanja Goluža, predsjednica Udruge “Novi pogled” Maja Memić je rekla: “Kada ej u pitanju zdravlje, edukacije nikad nije dosta bez obzira koliko godina imali , da li smo mladi ili nešto starije životne dobi. Moramo biti educirane kada je karcinom dojke u pitanju. Karcinom dojke nas ne bira, bolest ne možemo izbjeći ali ono što možemo same učiniti je da prepoznamo znakove, da budemo educirane i da znamo koji su to simptomi, odnosno da znamo što je to do nas što mi sami možemo da učinimo za svoje zdravlje. Ako se i pojavi doza karcinoma kada je on “ulovljen” vrlo mali, kad nam ne može ništa, onda je i liječenje kraće i poštednije za ženu. Ja i Tanja smo vam živi dokaz kada se primijete promjene na vrijeme i to je ono vrlo bitno.”

Sve sudionice večerašnjeg predavanja dobile su letke vezane za karcinom dojke. Također, najavljeno je da će svaka žena koja ima između 40 i 69 godina dobiti poziv na mamografski pregled na kućnu adresu u sklopu programa prevencije karcinoma dojke na nivou HNŽ-a. Uz poziv svaka žena će dobiti i anketni listić koji je rađen po europskim smjernicama koji je potrebno ispuniti.

Molimo vas da ne zanemarite ovaj poziv i da budete odgovorni prema svom zdravlju!

Dio edukacijskog predavanja možete pogledati u videoprilogu na našoj Facebook stranici.

Predstavljanje grafičke mape o fra Didaku Buntiću u Galeriji “TAU”

Izložba grafičke mape pod nazivom “Fra Didak Buntić – Herojsko djelo hercegovačkog fratra u jeku Prvog svjetskog rata” održat će se u Galeriji “TAU” u Čapljini.

Grafička mapa posvećena je hercegovačkom franjevcu fra Didaku Buntiću koji je od gladi spasio 15 000 djece za vrijeme Prvog svjetskog rata.

Ova grafička mapa djelo je trojice ljudi: fra Vendelina Karačića, Lukše Peko i Marina Ivanovića, u koju je fra Vendelin Karačić utkao svoje pjesme a Luša Peko svoje grafičke listove i esej.

Izložba će biti otvorena u utorak, 18. 02. 2020. godine u 18 sati u Galeriji “TAU”, a za sve posjetioce će ostati otvorena do 18. 03. 2020. godine.

Akademija Čapljina nositelj plesnih radionica za osobe s invaliditetom u Ljubuškom, Čapljini i Mostaru

Centar za obrazovanje i kulturu Akademija Čapljina nositelje je ovogodišnjih plesnih radionica za osobe s invaliditetom.

Plesne radionice održat će se u tri grada:

Ljubuški – Javna ustanova Edukacijsko-rehabilitacijski centar za djecu, mlade i odrasle osobe s teškoćama,

Mostar – Centar za djecu i omladinu s posebnim potrebama “Los Rosales”,

Čapljina – Humanitarna udruga “Cvijet”.

Plesne radionice održat će se u ožujku ove godine prema sljedećem rasporedu:

  • Ljubuški – 18. 03. 2020. godine,
  • Čapljina – 19. 03. 2020. godine,
  • Mostar – 20. 03. 2020. godine.

Voditelj plesnih radionica bit će međunarodni instruktor plesa Metin Yazir,

Partner plesnih radionica je Plesni klub “ArT’n’Go” Čapljina.

FOTO, VIDEO | Služena sveta misa uz obred grličanja

Jučerašnjom svetom misom za sve ubijene s područja Čapljine započeli su ovogodišnji “Dani sjećanja 2020. Čapljina”.

Nakon svete mise, čapljinski fratri uz molitvu sa svojim vjerničkim pukom zapalili su svijeće pred spomen obilježjem kraj crkve svetog Franje Asiškog u Čapljini.

Program “Dani sjećanja 2020. Čapljina” nastavio se danas s obredom grličanja u našoj crkvi. Obred grličanja uz molitvu i slavljenje Boga pjesmom upriličeno je večeras u crkvi svetog Franje Asiškog u Čapljini. Uz mnoštvo vjerničkog puka, na svetoj misi prisustvovale se u tri pjevačke skupine: muška klapa “Trebižat” iz Trebižata, klapa “Katarina” s Bune i kominski pivači “Klapa na uvo” iz Komina.

Euharistijsko slavlje predvodio je fra Mile Vlašić uz koncelebraciju fra Bonifacija Barbarića i fra Bože Radoša.

Program “Dani sjećanja 2020. Čapljina” nastavlja se 11. 02. kada će predavačica Tanja Goluža u Galeriji “TAU” održati predavanje o ranom otkrivanju raka dojke.

Videoprilog s večerašnjeg euharistijskog slavlja pogledajte na našoj Facebook stranici.