FOTO, VIDEO | Kroz linoreze i stihove predstavljen lik i djelo fra Didaka Buntića
Čovjek traje onoliko koliko sjećanje na njega traje, sjećanje traje onoliko koliko ga se uz spomeničke forme obogaćuje, hrani i održava. Tako sjećanje na najvećeg sina Hercegovine, fra Didaka Buntića traje još i danas. Tim povodom, u organizaciji Centra za obrazovanje i kulturu Akademija Čapljina u sklopu manifestacije “Dani sjećanja – Čapljina 2020.” predstavljena je grafičko-pjesnička mapa “Fra Didak Buntić – Herojsko djelo hercegovačkog fratra u jeku Prvog svjetskog rata”.
Na početku predstavljanja grafičko-pjesničke mape “Fra Didak Buntić – Herojsko djelo hercegovačkog fratra u jeku Prvog svjetskog rata” ispred organizatora okupljenima se obratio fra Mile Vlašić: “Manifestaciju “Dani sjećanja” obilježavamo iz godine u godinu, na Širokom Brijegu na jedan način, u Čapljini na drugi način. Večeras povezujemo i Široki Brijeg i Čapljinu kroz ovaj događaj koji je opet vezan uz sjećanje na jednoga velikana Hercegovine – fra Didaka Buntića. Fra Didak Buntić je nadišao granice i vremena i prostora, i zato ne samo u Hercegovini već i izvan Hercegovine pokušava se nadahnjujući na liku i djelu, na radu i osobnosti ovog čovjeka tražiti zamah za ovo naše vrijeme. Kada ej netko mogao u teškim vremenima činiti velika djela zašto ne bismo mi u vremenima koja su isto zahtjevna ali kud ikamo tehnički jednostavnija, bogatija i brojnije su mogućnosti.”
Najslavniji hercegovački franjevac fra Didak Buntić ostavio je dubok trak za svoga života. U godinama gladi i Prvog svjetskog rata fra Didak Buntić je spasio oko sedamnaest tisuća hercegovačke djece od smrti odvevši ih s ovog krša u plodorodnu Slavoniju. Također fra Didak Buntić je ostavio veliki trag i u opismenjavanju ljudi s područja Hercegovine.
Inspirirano time, u Dubrovniku se rodila ideja o stvaranju ove grafičko-pjesničke mape. Dubrovčanin, majstor linoreza Lukša Peko uradio je linoreze koje sadrži ova mapa a lirski tekst koji se u naš um usijeca poput slika kao da pred očima imamo prizor fra Didaka Buntića autorstvo su fra Vendelina Karačića.
O cijelom programu su govorili osobe vezane uz ovu poeziju ali i umjetničku postavku, a večer je otvorena uz skladbu “Ave Maria” koju je skladao Franz Schubert, a večeras su je izveli profesorica Marija Bukovac (klavir) i profesor Neven Dragičević.
Ulomak s predstavljanja grafičko-pjesničke mape o kojoj govori Dragan Marijanović pogledajte na našoj Facebook stranici.